هلدینگ ها

سازمان تأمین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است که مأموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است. جمعیت تحت پوشش این سازمان، شامل حدود ١٢میلیون نفر بیمه شده و بیش از ٢ میلیون نفر مستمری‌بگیر است که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی به بیش از ٣٧ میلیون نفر می‌رسد.

صندوق بازنشستگی كشوری

سازمان صندوق بازنشستگی کشوری ، موسسه ای بیمه ای ، دارای شخصیت حقوقی مستقل و وابسته به وزارت رفاه وتامین اجتماعی است که مسئولیت اداره امورصندوق بازنشستگی مستخدمان مشمول مقررات بازنشستگی کشوری را با رعایت مقررات استخدامی مربوط عهده دار است.

بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران به منظور سرمایه گذاری و بهره برداری از وجوه بیمه کارگران با هدف کمک به تامین رفاه و ایجاد تسهیلات لازم برای رفع نیازمندی های طبقه کارگر در سال1339 تشکیل و به ثبت رسید .سرمایه اولیه این بانک چهار صد میلیون ریال و از سوی سازمان تامین اجتماعی تامین شد. بانک رفاه یک بانک تجاری شناخته شده و با پنجاه و پنج سال تجربه در ارائه خدمات بانکی ، بهره مندی از 10537نیروی انسانی و در اختیار داشتن 1076شعبه فعال در سراسر کشور ، می کوشد از طریق ارائه مطلوب انواع خدمات بانکی ، رضایت عموم اقشار جامعه را تامین کند.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با هدف ارائه خدمات بیمه اجتماعی به کاهش فقر‌، بهبود زیر ساخت‌های اقتصادی و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش کشاورزی، روستایی و عشایر ایجاد شده است .این صندوق دارای ویژگی هایی از قبیل : پرداخت دو برابر سهم بیمه‌شده توسط دولت ، امکان نقل و انتقال سوابق بیمه‌شده، دریافت مستمری پیری پس از 15 سال پرداخت حق بیمه و داشتن 65 سال سن و..است.

بانک توسعه و تعاون

بانک توسعه و تعاون با هدف تخصیص منابع و کمک به تأمین سرمایه کارآفرینان و افراد جویای کاربه منظور ایجاد اشتغال جدید و کمک به بنگاه های اقتصادی موجود و توسعه آنان به منظور حفظ و بهبود اشتغال موجود و ایجاد فرصت های شغلی جدید، ارتقای ظرفیت ها و توانمندی های رقابتی بخش تعاون در سطح ملی و بین المللی، تسهیل ارتباطات و پیوندهای فنی، مالی و اقتصادی بین آنها و تحقق توسعه یکپارچه بخش تعاونی در اقتصاد ملی ایجاد شده است .این بانک هم چنین اهدافی هم چون تشویق و تقویت اشخاص حقیقی و حقوقی برای سرمایه گذاری به شکل تعاونی و نوآوری و ابداع در زمینه نهادسازی مالی تعاونی و توسعه فرآیندهای شغلی و حرفه ای و... دنبال می کند.

صندوق بازنشستگی فولاد

صندوق بازنشستگی فولاد برای تأمین آتیه مشارکین و خدمت رسانی به بازنشستگان تأسیس شده است.تا سال۱۳۹۰ منابع مورد نیاز صندوق از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ها و شرکت های تابعه تأمین و نسبت به پرداخت مستمری و هزینه های قانونی اقدام می شد؛ اما با اجرای قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی صندوق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل شده و مطالبات در قالب” رد دیون دولت” براساس اکچوئری جهت ادامه حیات پرداخت خواهد شد. گسترده فعالیت صندوق در ۱۵ استان کشور که اصفهان با ۵۰% فراوانی بیشترین سهم را دارا هست. این صندوق در حال حاضر ۸۵ هزار نفر بازنشسته بطور مستقیم و با احتساب اعضای خانواده آنها بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر به عنوان عضو وابسته داشته و پرداخت مستمری و هزینه درمان و رفاه آن ها را برعهده دارد و از حدوداً تعداد ۱۲ هزار نفر( کارکنان واحدهای معدنی و صنعتی، فولادی و ستادی) به عنوان مشارک حق بیمه دریافت می کند.

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)

شرکت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي (شستا) بعنوان يک مجموعه تخصصي در امر سرمايه گذاري در تاريخ 6/1/1365 بصورت يک شرکت سهامي خاص با سرمايه اوليه 20 ميليارد ريال تأسيس شد. هدف اصلي شستا مديريت کارآمد منابع مالي تخصيص يافته با رويکرد سودآوري و ارزش افزوده حداکثري در بازارهاي سرمايه داخلي و خارجي از طريق فعاليت هاي توليدي، خدماتي و بازرگاني است. امروز پس از 5/2 دهه فعاليت مستمر ، شستا به يکي از شرکت‌هاي بزرگ اقتصادي در سطح خاورميانه تبديل شده است و با تدوين چشم انداز و افق هاي آرماني خود و برنامه ريزي استراتژيک مي رود تا در آينده اي نه چندان دور به يک بنگاه اقتصادي تراز اول در سطح جهاني تبديل شود.

شرکت توسعه معادن و فلزات

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (سهامی عام ) درتاریخ 5 اسفند ماه 1374 با سرمایه اولیه ده میلیارد ریال و تحت شماره 119869 دراداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده وآغاز به فعالیت کرد.هدف از ایجاد این شرکت عبارت است از : تاسیس ، خرید ، مشارکت ، تامین منابع مالی و سرمایه گذاری درانواع شرکت ها، موسسات و واحدهای صنعتی و معدنی ، کشاورزی ، خدماتی وانجام فعالیت های مالی و اعتباری درداخل کشور و همچنین انجام کلیه خدمات مشاوره ای درزمینه های تولید، سرمایه گذاری ، توسعه و تکمیل ، برنامه ریزی و بودجه بندی ، تامین منابع مالی ، بازاریابی و طراحی سیستمهای مدیریتی ، سرمایه گذاری درخارج از کشور بصورت مشارکتی و قبول و اعطاء نمایندگی وانجام کلیه عملیات دیگری که بطور مستقیم و غیرمستقیم برای تحقق اهداف مزبور لازم است.

شرکت سرمایه گذاری صنایع نوین تامین (شمص)

شرکت شمص تأمین با مأموریت سرمایه‏گذاری در صنایع نوین از طریق تأسیس شرکت‏ها، خرید و فروش سهام مدیریت و راهبری از طریق مأموریت خرید و فروش فناوری، ارتقاء صنایع مستعد توسعه و مشاوره و برنامه‏ریزی و نظارت در برنامه‏های کلان ملی با رویکرد دانش بنیان ایجاد شده است.حوزه کاری شرکت های زیر مجموعه شرکت صنایع نوین تامین(شمص) عبارتند از : شركت خدمات ارتباطی رایتل: فناوري ارتباطات و اطلاعات، شركت گسترش ارتباطات داتك(گروه): شبكه و اينترنت باند وسيع،شركت فن­آوا: شبكه و اينترنت باند وسيع و شركت پارس الکتریک: الکترونیک، دیتا سنتر و ....

شركت سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)

شركت سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، یكی از شركت‌های وابسته به شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) است كه در یك دوره 13 ساله،‌ بسیاری از مراحل رشد و توسعه را به سرعت پشت سر گذارده است. سنگ بنای اولیه این شركت در بدو تاسیس با سرمایه 10 میلیون ریال در سال 1381 گذارده شده است و اكنون جمع ارزش دارایی‌هایش به 187.000.000 میلیون ریال می‌رسد.تاپیکو با دراختيار داشتن 32 شركت مديريتي و وابسته اصلي در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، صنایع لاستيك و سلولزي، سهم قابل توجهي در توليد و اشتغال كشور دارد. هم اکنون بیش از 18 هزار و ششصد و هفتاد نفر بطور مستقیم در مجموعه شرکت‌های عضو هلدینگ تاپیکو مشغول به کار هستند.

شركت سرمايه گذاري دارويي تأمين (تیپیکو)

شركت سرمايه گذاري دارويي تأمين (TPICO) در سال 1382 در راستاي مديريت استراتژيك شركت هاي دارويي متعلق به شرکت سرمایه گذاری تأمين اجتماعی (شستا) که سابقه برخي از آنها به بيش از نيم قرن می رسد تأسيس شد.این شرکت با توليد بيش از 70% مواد اوليه دارويي، 30% محصولات نهايي و فرآورده هاي دارويي و توزيع بيش از 40% محصولات اين صنعت، به عنوان بزرگترين هلدينگ دارويي كشور و يكي از بزرگترين گروه هاي دارويي منطقه خاورمیانه شناخته می شود و با صادرات به بیش از 50 كشور در پنج قاره جهان، مقام اول صادرات دارو در ايران را کسب کرده است.

سرمايه گذاری صبا تأمین (سهامی عام)

شرکت سرمايه گذاری صبا تامين به عنوان يک هلدينگ که نقش خريد و فروش سهام مجموعه شستا را به عهده دارد فعاليت می کند و از سهامی خاص به سهامی عام تبديل شده است .تنوع فعاليت اين گروه در صنايع و رشته فعاليت هاي مختلف با توجه به ويژگي هاي خاص هر يك از اين صنايع از لحاظ ساختار هاي مالي و تكنولوژيكي شكل گرفته ، روند حاكم بر وضعيت بازار مواد اوليه و محصول توليدي ، ميزان و نحوه ورود گروه تامين ... منجر به شكل گيري ديدگاه ها ، اقدامات و برنامه هاي متفاوتي در هريك از رشته فعاليت هاي مذكور شده است.